Goff Rugby Twitter     Goff Rugby Facebook

Girls Single-School Nationals Schedule Set

irish rugby tours

Girls Single-School Nationals Schedule Set

The Girls High School Single-School Nationals, hosted at Lindenwood University and sanctioned by USA Rugby, has set their schedule for the weekend of May 21-22 and confirmed all participating teams. 

The 14 teams competing from around the Nation in the inaugural tournament are the following: 

Broken Arrow High School, Oklahoma

Catholic Memorial High School, Wisconsin 

Divine Savior Holy Angels High School, Wisconsin

Hudson High School, Ohio 

KC United, Missouri 

McMinn County High School, Tennessee 

Kahuku High School, Hawaii 

Oak Creek High School, Wisconsin

Penn High School, Indiana 

Sebastian River High School, Florida 

State College High School, Pennsylvania 

St. Joseph's Academy, Ohio 

Summit High School, Colorado 

Warsaw High School, Indiana 

 

“This is a historic moment for high school girl’s rugby and we are just happy to be a helping hand and supporter of the competition to host the event," said Lindenwood University Women's program Head Coach Billy Nicholas. "The growth of the game at the youth level to the point in which the split between single and club schools occurred is a testament to the work that is being done at the high school level by local coaches and USA Youth Rugby and the increase in the number of competitive programs.”

Here's the schedule:

Saturday, May 21

Time            Field 1(Stadium)        Field 2                                             

9am            Penn v OC            SBR v Hudson

10:00am        CMHS v McMinn (1)        Summit v State College (2)

11:00am        DSHA v Warsaw (3)        Kahuku v St Joseph’s Academy (4)

12:00noon        Hudson v Broken Arrow    OC v Kansas City 

2:00pm        Winner1 v Winner2        Loser1 v Loser2        

3:00pm         W3 v W4                          L3 v L4    

4:00pm        SBR v Broken Arrow        Penn v Kansas City

 

 

Sunday, May 22

9:00am        D1 7th/8th Place        D2 5th Kansas City v 3rd Pool A

10:15am        D1 5th/6th   Place        D2 3rd  2nd in Pool A and B play

1130pm        D1 3rd/4th Place        D2  1st 1st in Pool A and B play

1pm            D1 Final