Goff Rugby Twitter     Goff Rugby Facebook

Great Northwest Challenge Kicks Off Friday

    

HS Boys

Great Northwest Challenge Kicks Off Friday

Dan Bandana photo.

The Great Northwest Challenge HS All-Star tournament kicks off in Corvallis, Ore. and will run Friday and Saturday.

 

The Boys Varsity includes Rugby NorCal teams from Sacramento Valley and the Bay Area - a split that has been very successful in exposing more high-quality players to select-side play. Rugby Colorado follows on from their performance at the Rocky Mountain Challenge, while Montana, TOA (Idaho), Idaho Grey Wolves, Utah Cannibals, Oregon, and Washington are also involved.

In 2016, Bay Area and Sac Valley finished 1st and 2nd in the Boys Varsity group. The Washington Loggers took the consolation bracket and finished 3-1, the same record as Sac Valley.

Sac Valley won the Boys JV over Southern California. Both teams return this year, with Idaho, Utah, NorCal Bay Area, Rocky Mountain, Montana, Colorado, Washington, TOA Idaho, and Rhino Rugby

Rhino dominated the Middle School competition last year and returns, while NorCal is in an excellent position to win the Girls Varsity and JV brackets.

 

 

Day 1 Schedule

Day Game Division Team Time/Result Team Field
Friday 1 Boys Varsity Rugby NorCal Sac Valley 9:00 AM Oregon Red Hawks Selects Field 1
Friday 2 Boys Varsity Rugby Colorado 9:00 AM Montana Selects Field 2
Friday 3 Boys Varsity Rugby NorCal Bay Area 9:00 AM Toas Varsity Field 3
Friday 4 Girls Varsity SoCal Griffins 9:00 AM Idaho Grey Wolves Field 4
Friday 5 Boys JV Utah Cannibals 9:00 AM Rocky Mountain RFC Field 5
Friday 4 Girls Varsity Rugby Norcal 9:30 AM NorCal vs WA Loggers Field 4
Friday 6 Boys Varsity Utah Cannibals 10:00 AM Idaho Grey Wolves Field 1
Friday 7 Girls JV Idaho Grey Wolves 10:00 AM Rugby Oregon Red Hawks Field 2
Friday 8 Girls JV SoCal Griffins 10:00 AM Rugby NorCal Field 3
Friday 9 Girls Varsity Rugby Oregon Red Hawks 10:00 AM Idaho Grey Wolves Field 4
Friday 10 Boys JV NorCal Sac Valley 10:00 AM TOA Idaho All Stars Field 5
Friday 9 Girls Varsity SoCal Griffins 10:30 AM WA Loggers Field 4
Friday 11 Boys Varsity Sacpal Boys Varsity 11:00 AM Rhino Rugby Academy Field 1
Friday 12 Boys Varsity Sac Valley - NorCal 11:00 AM SoCal Griffins Field 2
Friday 13 Boys Varsity Bay Area - NorCal 11:00 AM Washington Loggers Field 3
Friday 14 Girls Varsity Rugby NorCal 11:00 AM Idaho Grey Wolves Field 4
Friday 15 Boys JV SoCal Griffins 11:00 AM Washington Loggers Field 5
Friday 14 Girls Varsity SoCal Griffins 11:30 AM Rugby Oregon Red Hawks Field 4
Friday 16 Boys Varsity Oregon Red Hawks Varsity 12:00 PM Montana Selects Field 1
Friday 17 Boys JV Utah Cannibals 12:00 PM Rhino Rugby Academy Field 2
Friday 18 Girls JV Rugby Oregon Red Hawks 12:00 PM Rugby NorCal Field 3
Friday 20 Boys JV Rugby Norcal Bay Area 12:00 PM Montana Selects Field 5
Friday 21 Boys Varsity Winner Game 6 1:00 PM Winner Game 11 Field 1
Friday 22 Boys Varsity SoCal Griffins 1:00 PM Oregon Red Hawks Selects Field 2
Friday 23 Boys Varsity Loser Game 6 1:00 PM Loser Game 11 Field 3
Friday 24 Girls Varsity Rugby NorCal 1:00 PM Rugby Oregon Red Hawks Field 4
Friday 25 Boys JV Rugby Colorado 1:00 PM Rugby Oregon Red Hawks Field 5
Friday 24 Girls Varsity WA Loggers 1:30 PM Idaho Grey Wolves Field 4
Friday 26 Boys Varsity Washington Loggers 2:00 PM Toas Varsity Field 1
Friday 27 Boys JV Loser Game 10 2:00 PM Loser Game 15 Field 2
Friday 28 Girls JV Idaho Grey Wolves 2:00 PM SoCal Griffins Field 3
Friday 30 Boys JV Rhinos Rugby Academy 2:00 PM Rocky Mountain RFC Field 5
Friday 31 Boys Varsity Rugby Colorado 3:00 PM Oregon Red Hawks Varsity Field 1
Friday 32 Boys JV Loser Game 20 3:00 PM Loser Game 25 Field 2
Friday 33 Boys JV Winner Game 20 3:00 PM Winner Game 25 Field 3
Friday 34 Girls Varsity SoCal Griffins 3:00 PM Rugby NorCal Field 4
Friday 35 Boys JV Winner Game 10 3:00 PM Winner Game 15 Field 5
Friday 34 Girls Varsity Rugby Oregon Red Hawks 3:30 PM WA Loggers Field 4

Boys 7-8 Grade Friday + Saturday

Day Team Time/Result Team Field
Friday Rhinos Rugby Academy 7/8 Boys 9:00 Rugby NorCal Bay Area Blue Field A
Friday Atavus 7/8 All-Stars 9:45 Rugby Idaho Boys Field A
Friday Montana Selects 10:30 Rugby NorCal Sac Valley Field A
Friday Rugby NorCal Bay Area White 11:15 Rugby Oregon Red Hawks Field A
Friday Rugby NorCal Sac Valley 12:00 Rhinos Rugby Academy 7/8 Boys Field A
Friday Rugby Oregon Red Hawks 12:45 Atavus 7/8 All-Stars Field A
Friday Rugby NorCal Bay Area Blue 13:30 Montana Selects Field A
Friday Rugby Idaho Boys 14:15 Rugby NorCal Bay Area White Field A
Saturday Rugby NorCal Bay Area White 9:00 Atavus 7/8 All-Stars Field A
Saturday Rugby NorCal Sac Valley 9:45 Rugby NorCal Bay Area Blue Field A
Saturday Rugby Idaho Boys 10:30 Rugby Oregon Red Hawks Field A
Saturday Rhinos Rugby Academy 7/8 Boys 11:15 Montana Selects Field A
Saturday Pool A Fourth 12:00 Pool B Fourth Field A
Saturday Pool A Third 12:45 Pool B Third Field A
Saturday Pool A Second 13:30 Pool B Second Field A
Saturday Pool A Winner 14:15 Pool B Winner Field A

Day 2 Schedule

 

Day Game Division Team Time/Result Team Field
Saturday 1 Boys Varsity #11 9 AM #13 Field 1
Saturday 2 Boys Varsity #8 9 AM #10 Field 2
Saturday 3 Boys Varsity #5 9 AM #7 Field 3
Saturday 4 Girls Varsity #1 9 AM #4 Field 4
Saturday 5 Boys JV #9 9 AM #11 Field 5
Saturday 6 Boys Varsity #1 10 AM #4 Field 1
Saturday 7 Girls JV SoCal Griffins 10 AM Rugby Oregon Red Hawks Field 2
Saturday 8 Girls JV Rugby NorCal 10 AM Idaho Grey Wolves Field 3
Saturday 9 Girls Varsity #2 10 AM #3 Field 4
Saturday 10 Boys JV #5 10 AM #8 Field 5
Saturday 11 Boys Varsity #2 11 AM #3 Field 1
Saturday 12 Boys Varsity #6 11 AM #5 Field 2
Saturday 13 Boys Varsity #9 11 AM #8 Field 3
Saturday 14 Girls Varsity #5 11 AM Loser Game 4 Field 4
Saturday 15 Boys JV #6 11 AM #7 Field 5
Saturday 16 Boys Varsity #12 12 PM #11 Field 1
Saturday 17 Girls JV #3 12 PM #4 Field 2
Saturday 18 Girls JV #1 12 PM #2 Field 3
Saturday 19 Boys JV #1 12 PM #4 Field 4
Saturday 20 Boys JV #2 12 PM #3 Field 5
Saturday 21 Boys Varsity #9 1 PM #10 Field 1
Saturday 22 Boys Varsity Loser Game 6 1 PM Loser Game 11 Field 2
Saturday 23 Boys Varsity #6 1 PM #7 Field 3
Saturday 24 Girls Varsity Winner Game 4 1 PM Winner Game 9 Field 4
Saturday 25 Boys JV #9 1 PM #10 Field 5
Saturday 26 Boys Varsity Winner Game 6 2 PM Winner Game 11 Field 1
Saturday 27 Boys JV Loser Game 10 2 PM Loser Game 15 Field 2
Saturday 28 Boys JV Loser Game 19 3 PM Loser Game 20 Field 3
Saturday 29 Girls Varsity #5 2 PM Loser Game 9 Field 4
Saturday 30 Boys JV Winner Game 10 2 PM Winner Game 15 Field 5
Saturday 31 Boys Varsity #12 3 PM #13 Field 1
Saturday 32 Boys JV Winner Game 19 3 PM Winner Game 20 Field 2
Saturday 33 Boys JV #11 3 PM #10 Field 3